Obserwatorzy

sobota, 13 października 2012

Polecane książki dla kobiet


Nowe powieści Terry’ego PratchettaGeorge’a Martina, Wiktora PielewinaKrzysztofa VargiMariusza Sieniewicza. Ostatnie wiersze Wisławy Szymborskiej i długo oczekiwane dziennikiJerzego Pilcha, Mirona Białoszewskiego i Sławomira Mrożka. Nowe książki Tony’ego Judta, Andrzeja StasiukaOlgi Tokarczuk i Pawła Śpiewaka.
To jeszcze nie wszystko. Znajdziemy tutaj także najtrudniejszą książkę świata, historię nudy czy pięknie wydaną opowieść o architekturze PRL-u. Książki wyjaśniające, dlaczego w Polsce jest tak brzydko, dlaczego oglądanie telewizji ogłupia i zwiększa zagrożenie alkoholizmem oraz dlaczego ziewanie jest zaraźliweWstrząsające reportaże z Polski, Norwegii, Rwandy i Iraku. Fantastyka, kryminały i horrory.
Różnorodność autorów, stylów, tematów i gatunków. Na kolejnych stronach galerii każdy znajdzie odpowiednią lekturę dla siebie. Krótko mówiąc: książki, które naprawdę warto przeczytać. 50 najlepszych premier ostatnich miesięcy (styczeń-kwiecień 2012).
Dziennik - Jerzy Pilch (Wielka Litera) - 978-83-63387-05-1.jpg
1. Dziennik – Jerzy Pilch (Wielka Litera)
Jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy polskich ujawnia pełny zapis swojego dziennika, który prowadził przez ostatnie lata (w dużych fragmentach publikował go w „Przekroju“)!
To nie zapiski z błahej codzienności, nie spis chorób i dolegliwości (choć znajdziemy zapis z poczekalni do neurologa), nie zestawienia wyróżnień i odznaczeń. Nie ma tu męczących i wydumanych autoanaliz i nieustającego narzekania na świat i bliźnich, co często można spotkać w ostatnio publikowanych dziennikach znanych pisarzy.
„Dziennik“ Pilcha czyta się jak jego powieści. To narracja, w której znajdziemy Adama Małysza i lekturę Biblii, „Avatara“ i Joyce‘a, matkę i ojca, Kraków i Warszawę, katolików i ewangelików, w końcu, rzecz jasna, piłkę nożną. Jak zwykle u Pilcha – świeże, zadziorne i odważne spojrzenie na świat, ironia, dystans ale i gorące, bezkompromisowe zaangażowanie, kwestie dnia dzisiejszego i kwestie ostateczne.
Niuch - Terry Pratchett (Prószyński i S-ka) - niuch.jpg
2. Niuch – Terry Pratchett (Prószyński i S-ka)
Powszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, zanim jeszcze zdąży otworzyć walizkę, już znajduje pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi – niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie.

Trupów jest więcej, bardzo wiele, do tego jeszcze pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Vimes znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Czy aby na pewno?
Wystarczy - Wisława Szymborska (a5) - wystarczy-b-iext7830390.jpg
3. Wystarczy – Wisława Szymborska (a5)
Ostatnie wiersze Wisławy Szymborskiej! Może właśnie „długi majowy weekend” jest najlepszą okazją do tego, by znaleźć odpowiednią ilość czasu i skupienia potrzebną do lektury poezji?
‘Wystarczy” zawiera 13 ukończonych przez Wisławę Szymborską wierszy ułożonych zgodnie z chronologią powstawania.
Tomik opatrzony posłowiem Ryszarda Krynickiego, w którym znajdą się fragmenty niedokończonych wierszy noblistki. Ponadto do tomiku zostaną dołączone faksymile rękopisów Wisławy Szymborskiej.
Pieśń ognia i lodu 5. Taniec ze smokami 2 – George Martin (Zysk i S-ka) - 978-83-7506-898-6.jpg
4. Pieśń ognia i lodu 5. Taniec ze smokami 2 – George Martin (Zysk i S-ka)
Po wielkiej bitwie przyszłość Siedmiu Królestw wciąż wydaje się niepewna…
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć…
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców…
Rozwiązła – Jarosław Kamiński (WAB) - 978-83-7747-576-8.jpg
5. Rozwiązła – Jarosław Kamiński (WAB)
Powieściowy debiut Jarosława Kamińskiego, dotychczas poety, scenarzysty i dramaturga, to spektakularny popis słowa i myśli. Rozwiązła stanowi syntezę wiedzy, wyobraźni i niekwestionowanego talentu. (Agata Gadzinowska).
Już w styczniu (książka miała premierę 19 I) można zaryzykować stwierdzenie, że Rozwiązła to jeden z najlepszych rodzimych debiutów powieściowych tego roku. (Grzegorz Wysocki)
Dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmie i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta „po przejściach”, nawiązuje romans z młodszym o osiemnaście lat Adamem Zarembą, studentem warszawskiej ASP. Decydują się zamieszkać razem, jednak Adam ukrywa swój związek przed rodziną.
Grochów – Andrzej Stasiuk (Czarne) - 978-83-7536-288-6.jpg
6. Grochów – Andrzej Stasiuk (Czarne)
O babce, która wierzyła w duchy, o starym psie, pisarzu z Izdebek i przyjacielu, z którym złaził Grochów i przejechał pół Polski. Stasiuk pisze o umieraniu i namacalności życia, o materialności wspomnień, o bliskości śmierci i jej wiecznej niedostępności.
Bury kot zwija się w kłębek w cieple stygnącego ciała starej suki, babka, „cała w czerni, szczupła i spokojna”, przechodzi do świata, który zawsze był obok, Guścio choć niewiele już może powiedzieć, złośliwie pluje pestkami. A przyjaciel, „odlatując przez komin”, przynosi zapach pociągu do Łupkowa, dzikich jabłoni na ulicy Makowskiej i chłodnej wiosny w portowym Piranie.
Cztery opowiadania Andrzeja Stasiuka to boleśnie piękna opowieść o śmierci, o zwyczajnej kropce na końcu życia.
Historia nudy - Peter Toohey (Bellona) - 978-83-11-12195-9.jpg
7. Historia nudy – Peter Toohey (Bellona)
3000 lat dziejów nudy, jej tradycje i formy. Od znudzonych Greków i Rzymian do współczesnych społeczeństw konsumpcyjnych. „Nuda zwyczajna” i „nuda egzystencjalna”. Nuda, chandra i zniechęcenie w kulturze, religii, filozofii i polityce. Historia nudy wcale nie jest nudna. Idealna lektura na długi majowy weekend, nieprawdaż?
Nuda to jedna z najbardziej podstawowych emocji towarzyszących człowiekowi – dotyka go niezależnie od jego pochodzenia, wieku, czy od czasów, w których przyszło mu żyć.
Wiele osób traktuje nudę z pogardą, twierdząc, że dotyczy ona jedynie jednostek niedojrzałych, leniwych, bezczynnych lub mało inteligentnych. Lecz zdaniem autora nuda jest najzwyklejszą a jednocześnie fascynującą częścią naszej codziennej ludzkiej egzystencji.
Finneganów tren - James Joyce (Korporacja Ha!art) - finneganow_tren.png
8. Finneganów tren – James Joyce (Korporacja Ha!art)
Żaden utwór literacki nie wzbudził tylu kontrowersji – po dziś dzień Finnegans Wake uchodzi za najbardziej tajemniczą książkę XX wieku, a być może i całej literatury.
Dzięki brawurowemu przekładowi Krzysztofa Bartnickiego, ukazującemu się pod tytułem Finneganów tren, z tym legendarnym dziełem może wreszcie zapoznać się polski czytelnik. Proszę się jednak nie łudzić, że uda się wam przeczytać to dzieło w jeden – nawet najdłuższy – majowy weekend, choć, oczywiście, warto spróbować.
Wydawca dołożył wszelkich starań, aby możliwie wiernie odtworzyć oryginalny kształt książki – jej format, czcionkę, zaprojektowaną zgodnie z sugestiami Joyce’a okładkę, oraz wywiedzioną z matematyczno-geograficznych proporcji liczbę stron, jak wiele wskazuje, zaplanowaną przez autora. W oryginale Finnegans Wake zawsze wydawane było w identycznej, 628-stronicowej objętości i taką objętość ma również polski przekład. Dołącza on do elitarnego klubu niewielu powstałych do tej pory kompletnych tłumaczeń tej jedynej w swoim rodzaju książki.
Sezon maczet - Jean Hatzfeld (Czarne) - sezon-maczet.jpg
9. Sezon maczet – Jean Hatzfeld (Czarne)
W książce tej znajdziemy piękne zdania o tym, dlaczego Tutsi milczeli, dlaczego nie prosili o nic, gdy stali nad nimi oprawcy z maczetami. Czemu nie negocjowali, nie błagali szydzących z nich katów? Dzieło Hatzfelda to bowiem również praca o przerażającej samotności, kiedy nawet nie ma siły na rozpacz, zaś krzyków o pomoc nikt już nie chce słuchać. (Mirosław Szyłak-Szydłowski)
Sezon maczet to druga część trylogii Jeana Hatzfelda poświęconej ludobójstwu w Rwandzie. W Nagości życia reporter „Libération” spisał świadectwa nielicznych ocalałych Tutsi. Tym razem zwraca się do mieszkających na skraju bagien sprawców rzezi. Książka porażająca, zwłaszcza kiedy wiemy, że Ignace, Pio, Leopord i inni po kilku latach więzienia wrócili w rodzinne strony…
Dziennik tom 2 1970-1979 – Sławomir Mrożek (WL) - dziennik-mrozka-tom2-1970-1979-iext6314920.jpg
10. Dziennik tom 2 1970-1979 – Sławomir Mrożek (WL)
Wydanie pierwszego tomu Dziennika Sławomira Mrożka było jednym z najważniejszych, jeśli nie najważnieszym, wydarzeń literackich 2010 roku.
Drugi tom Dziennika Sławomira Mrożka obejmuje lata 1970-1979. Pisarz przebywa w tym czasie na emigracji – podróżuje po Europie, zwiedza Stany Zjednoczone, po raz pierwszy też odwiedza Amerykę Południową.
Mrożek z niespotykaną szczerością pisze o swoich grzechach, kompleksach i nocach spędzonych w towarzystwie butelek wina lub whisky. Z dystansu patrzy na sprawy polskie, najczęściej krytykuje i wyśmiewa, ale i przeżywa momenty uniesienia, jak wtedy, gdy papieżem zostaje Karol Wojtyła.
Prywatne zapiski pomagają także zajrzeć w prywatny świat dramaturga – dzięki Dziennikowi z lat 70-tych odkrywamy Mrożka-kochanka, który tak samo często porzucał, jak i był porzucany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz