BEZ PRYSZCZY :
Jedz zboża i produkty pełnoziarniste – chleb, otręby, płatki owsiane.
Do niedawna dermatolodzy twierdzili, że trądzik nie ma nic wspólnego ze sposobem odżywiania, ale ostatnie badania zaprzeczają tej tezie. Podłożem trądziku jest zaburzenie gospodarki hormonalnej. Spożywanie przetworzonego jedzenia, pełnego konserwantów i barwników prowadzi do wytwarzania androgenów, męskich hormonów, których wysoki poziom powoduje powstawanie pryszczy. Aby nie doprowadzać do wahań poziomu hormonów staraj się jeść jak najmniej przetworzone produkty. Często sięgaj po pełnoziarniste pieczywo, otręby i płatki owsiane.
ZDROWY KOLORYT :
Jedz zielone i czerwone warzywa.
Zawarty w nich beta – karoten ożywia blady kolor cery i jednocześnie chroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Jest przeciwutleniaczem, więc opóźnia proces starzenia się skóry.
PROMIENNA CERA :
Jedz pełne ziarna zbóż, drób i wieprzowinę.
Dzięki nim twoja skóra będzie miała pod dostatkiem żelaza i cynku. Żelazo bierze udział w transporcie tlenu, więc jego niedobór powoduje niedotlenienie tkanek, a co za tym idzie także skóry, powodując jej bladość. Cynk natomiast poprawia wygląd i koloryt skóry, a także bierze udział w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych, co usprawnia proces jej regeneracji.
OCHRONA PRZED SŁOŃCEM :
Jedz pestki słonecznika i migdały.
Zawierają dużo witaminy E, która jest silnym antyoksydantem. Chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie UV oraz wolne rodniki wywołane zanieczyszczeniami środowiska. Jeśli przesadziłaś z opalaniem, przeciwzapalne właściwości witamy E pomogą leczyć oparzenia. Poprawia ona także elastyczność skóry i uszczelnia błony komórkowe.
GŁADKA SKÓRA :
Jedz truskawki, cytrusy, czerwone papryczki chili i brokuły.
Organizm nie syntezuje witaminy C, więc konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Jest ona niezbędna w procesie syntezy kolagenu, który jest kluczowy dla wyglądu skóry. Dzięki witaminie C jest bardziej promienna, gładka,zmarszczki są płytsze, przebarwienie jaśniejsze, a jej struktura bardziej zwarta. Witamina C wspomaga także nawilżenie skóry, biorąc udział w syntezie ceramidów oraz działa przeciwutleniająco.
JĘDRNA SKÓRA :
Jedz łososia, tuńczyka, makrele, sardynki, orzechy i jajka.
Są to produkty bogate w kwasy omega-3, które zapewniają dobre funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. W efekcie skóra jest nawilżona, sprężysta i elastyczna. Kwasy omega-3 przeciwdziałają też stanom zapalnym skóry, które powodują wysuszenie, przebarwienia czy wczesne zmarszczki.
ZASADY DIETY :
- Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe (otręby, pieczywo razowe, płatki owsiane)
- Jedź ryby, przede wszystkim tłuste gatunki, najnowsze zalecenia proponują spożywanie ryb 2-3 razy w tygodniu
- Pamiętaj o owocach i warzywach – zawierają antyoksydanty, przeciwdziałające starzeniu się skóry.
- Dodawaj do sałatek oleje roślinne, wprowadź do diety orzechy i nasiona.
- Pij minimum 1,5l wody dziennie
CO SZKODZI SKÓRZE :
- Kawa, mocna herbata, alkohol. Zatrzymują wodę w organizmie oraz zawierają wiele toksyn.
- Potrawy tłuste, głównie smażone w głębokim tłuszczu oraz potrawy typu fast-food. Procesy zachodzące podczas smażenia powodują wytwarzanie się nadmiernej ilość kwasów tłuszczowych typu trans, a te z kolei przyspieszają proces starzenia się skóry.
- Potrawy solone, z dodatkiem maggi, konserwowane. Nadmiar soli zatrzymuje wodę prowadząc do obrzęków, przez co skóra staje się bardziej wiotka. Może być także przyczyną trądziku.
- Cukier, czekolada. Mogą mieć wpływ na powstawanie trądziku.
- Ostre przyprawy, gorące potrawy i napoje. Przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych.
- Styl życia. Stres, niedobór snu, dym papierosowy, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Taki tryb życia powoduje, że cera staje się szara, zmęczona, pozbawiona blasku. Intensywne opalanie wysusza skórę, przez co szybciej przybywa nam zmarszczek.
Sałatka z tuńczyka
Składniki:
- tuńczyk w sosie własnym,
- główka sałaty,
- puszka kukurydzy,
- pół ogórka,
- 2 pomidory,
- 1 marchewka,
- szczypiorek,
- pieprz,
- sól.
Przygotowanie:
Sałatę rwiemy na kawałki. Ogórka i pomidory kroimy w kostkę. Marchewkę trzemy na tarce o dużych oczkach. Szczypiorek siekamy. Dodajemy odsączonego tuńczyka i kukurydzę.Przyprawiamy do smaku.
CIASTECZKA OWSIANE :
Składniki
- 160 g płatków owsianych
- 125 g mąki
- 125 g masła
- 100 g cukru brązowego
- 125 g cukru białego
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 jajo
- 1 łyżka mleka
- zapach waniliowy
- rodzynki lub posiekane orzechy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz